Kill Bill: Ο πρώτος των πρώτων και στην Α1! (vid)

Ο Βασίλης Σπανούλης κατέρριψε ένα ακόμη ρεκόρ! Με τους 13 πόντους που πέτυχε στην αναμέτρηση με τον Πανιώνιο  έφτασε τους 5.205 στην Basket League και έγινε ο παίκτης με τους περισσότερους πόντους στην λίγκα.

Μέχρι πρότινος το ρεκόρ κατείχε ο Νίκος Χατζής, ο οποίος πέρασε πλέον στην δεύτερη θέση του σχετικού πίνακα με 5.200.

Ξέρατε ότι…

* Το πρώτο του καλάθι στην Α1 το πέτυχε στις 29 Σεπτεμβρίου 2001 με την φανέλα του Αμαρουσίου και ήταν και το μοναδικό του στην συγκεκριμένη αναμέτρηση! Σε εκείνο το ματς (στο οποίο ο ΠΑΟΚ είχε επικρατήσει με 86-84) ο VSpan είχε πατήσει παρκέ 8:18 λεπτά και είχε 2π. με 1/1 δίποντο και 0/1 τρίποντο.

* Το πρώτο του καλάθι στην ελληνική λίγκα με την φανέλα του Ολυμπιακού το πέτυχε στις 23 Οκτωβρίου του 2010 στην εκτός έδρας αναμέτρηση της ομάδας μας με τον Άρη (είχε επιβληθεί με 78-65). Ο αρχηγός είχε πραγματοποιήσει εξαιρετική εμφάνιση σκοράροντας συνολικά 20π. με 3/4 βολές, 4/6 δίποντα και 3/5 δίποντα σε 32:57 λεπτά συμμετοχής.

span aris

* Η πιο παραγωγική του βραδιά ήταν εκείνη της 5ης Ιανουαρίου του 2011, όταν με οδηγό εκείνον ο Ολυμπιακός είχε επικρατήσει στην Ρόδο του Κολοσσού με 71-68. Σε 30:05 λεπτά συμμετοχής ο Kill-Bill είχε πετύχει 30 πόντους με 8/10 βολές, 5/6 δίποντα και 4/8 τρίποντα.

* Πρώτη φορά πέτυχε διψήφιο αριθμό πόντων την σεζόν 2001-02 στις  22 Δεκεμβρίου του 2001  (αγώνας: Παναθηναϊκός - Μαρούσι 93-72). Σε 26:24 λεπτά συμμετοχής φόρτωσε το αντίπαλο καλάθι με 14π. έχοντας 1/1 βολές, 5/6 δίποντα και 1/1 τρίποντο.

SPAN KOL

* Πρώτη φορά "έσπασε" το φράγμα των 20 πόντους την 1η Μαρτίου του 2003 (αγώνας Ιωνικός Ν.Φ. - Μαρούσι 87-79). Σε 40 λεπτά συμμετοχής πέτυχε 24π. με 3/3 βολές, 9/10 δίποντα και 1/4 τρίποντα.

*  Σε 277 αγώνες στην Α1 έχει σκοράρει διψήφιο αριθμό πόντων εκ των οποίων σε 43 ήταν 20+ η προσφορά του.

Οι πέντε πιο παραγωγικές βραδιές στην καριέρα του Βασίλη Σπανούλη…