Μπαρτζώκας: «Με την ίδια σοβαρότητα και την Παρασκευή»

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Γιώργος Μπαρτζώκας, έδωσε συγχαρητήρια στους παίκτες του για τη νίκη στο ΟΑΚΑ και τους ζήτησε να παρουσιαστούν το ίδιο σοβαροί και στο ματς της Παρασεκυής (17/06) στο ΣΕΦ για να στεφθούν πρωταθλητές Ελλάδος.

«Έγινε ένα τυπικό παιχνίδι πλέι οφ. Ο Παναθηναϊκός, όπως περιμέναμε και είχαμε επισημάνει στους παίκτες μας, θα έπαιζε με μεγάλη ενέργεια σήμερα μετά από αυτά που γράφτηκαν, ειπώθηκαν... Είναι μια ομάδα που έχει ταλέντο και ποιότητα και έκανε πολύ καλή εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο. Εμείς ήμασταν κακοί στο πρώτο εικοσάλεπτο, δεν ματσάραμε την ενέργειά τους, δώσαμε εννιά επιθετικά ριμπάουντ και δεν κάναμε αυτά που είναι βασικά στο μπάσκετ για να κερδίσεις. Ταυτόχρονα ο Παναθηναϊκός σε αυτό το διάστημα έβαλε τρίποντο στην λήξη του πρώτου δεκαλέπτου από τη σέντρα ο Νέντοβιτς, ένα τρίποντο με ταμπλό ο Παπαπέτρου, ένα τρίποντο και φάουλ ο Μέικον στο transition, που σημαίνει πως όλα πήγαιναν καλά για τον αντίπαλό μας. Όμως, μπήκαμε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο. Κάναμε φανταστική δουλειά στην άμυνα, στην επίθεση παίξαμε με μεγάλη ταχύτητα χωρίς να είμαστε διστακτικοί, με πολλά ανοικτά σουτ με τους καλούς σουτέρ που έχουμε και κερδίσαμε το δεκάλεπτο με 29-10. Μοιραία η πίεση πήγε στον Παναθηναϊκό και μετά διαχειριστήκαμε το παιχνίδι όπως έπρεπε.  Αν δεν είχαμε δώσει 4-5 επιθετικά ριμπάουντ θα είχαμε κερδίσει πιο εύκολα. Συγχαρητήρια στους παίκτες μας, κάναμε πολύ σοβαρή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο και κερδίσαμε δίκαια. Τώρα μένει την Παρασκευή με την ίδια σοβαρότητα και μετριοπάθεια που έχουμε όλη τη χρονιά, να προσεγγίσουμε το παιχνίδι ώστε να κερδίσουμε μπροστά στους φιλάθλους μας».