Πρώτος παρά την ήττα

Το νικηφόρο σερί του Ολυμπιακού στα φιλικά προετοιμασίας έσπασε από τη Μακάμπι. Ύστερα από εφτά συνεχόμενες νίκες, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα γνώρισε την ήττα από τους Ισραηλινούς με 74-92, στην τελευταία μέρα του τουρνουά «Domreiter» που διεξήχθη στη Νυρεμβέργη.

Οι «ερυθρόλευκοι» που έτσι κι αλλιώς τερμάτισαν πρώτοι, εμφανίστηκαν αρκετά κουρασμένοι και εκνευρισμένοι. Ειδικότερα στο δεύτερο μισό του αγώνα και στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Η Μακάμπι που στο πρώτο ημίχρονο… κυνηγούσε στο σκορ, επέστρεψε εκμεταλλευόμενοι τα λάθη των παικτών του Ολυμπιακού και προηγήθηκε για πρώτη φορά με 48-47. Ως το τέλος της τρίτης περιόδου οι δυο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ. Με το ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου η Μακάμπι εκμεταλλεύτηκε το ένα αντιαθλητικό φάουλ (από τον Περπέρογλου για να ανακόψει αιφνιδιασμό των Ισραηλινών ύστερα από φάουλ στον Άντιτς που δε δόθηκε) και τη μια τεχνική ποινή (διαμαρτυρία του Μπαρτζώκα) και τρέχοντας ένα σερί 8-0 προηγήθηκαν με 60-69. Σ’ εκείνο το σημείο οι παίκτες του Ολυμπιακού εκνευρίστηκαν κι αυτό άνοιξε ακόμα περισσότερο τη διαφορά.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-20, 43-37, 60-61, 74-92
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάινς 6, Άντιτς 5(1), Σπανούλης 17(3), Περπέρογλου 5, Ντόρσεϊ  6, Σλούκας 6, Μαυροειδής 8, Γκετσεβίτσιους 3(1), Πρίντεζης 11(2), Παπανικολάου 5, Μάντζαρης 1, Κατσίβελης 1
ΜΑΚΑΜΠΙ Τ.Α. (Μπλατ): Τζέιμς 7, Χίκμαν 19(1), Ροτ 6(1), Πνίνι 7(1), Κάνερ-Μέντλεϊ 8, Λόγκαν 15(3), Σερμαντίνι 14, Άτερ 2, Ιτάι , Λάντεσμπεργκ 14