Νέα νίκη κόντρα στη Φορλί

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε 90-61 της Φορλί και ολοκλήρωσε με τρεις νίκες τα φιλικά που έδωσε επί ιταλικού εδάφους. Πρώτος σκόρερ ο Γιώργος Πρίντεζης.

Ο προπονητής της ομάδας μας, Γιώργος Μπαρτζώκας,  ξεκούρασε τους Βασίλη Σπανούλη, Ματ Λοτζέσκι, Μπρεντ Πέτγουεϊ και Μπράιαντ Ντάνστον μοιράζοντας ταυτόχρονα τον χρόνο συμμετοχής. Οι «ερυθρόλευκοι» έχουν ρεπό το απόγευμα της Πέμπτης (18/9) και η αποστολή της ομάδας επιστρέφει την Παρασκευή (19/9) στις 14:00 στην Αθήνα. Τη Δευτέρα (22/9) το πρωί η αποστολή του Ολυμπιακού θα αναχωρήσει για την Κωνσταντινούπολη ώστε να πάρει μέρος στο «Gloria Cup».

Ο Ολυμπιακός μετά το τρίτο λεπτό του ματς, όταν και το σκορ ήταν ισόπαλο 6-6, πάτησε γκάζι και με επιμέρους σκορ 9-2 προηγήθηκε 15-8. Συνεχόμενα τρίποντα των Λαφαγιέτ και Σλούκα, αλλά και πόντοι μέσα από τη ρακέτα από τους Χάντερ και Πρίντεζη διαμόρφωσαν το 26-13 του πρώτου δεκαλέπτου υπέρ της ομάδας μας.

Στη δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός συνέχισε στο ίδιο τέμπο και έτσι στο 14' η διαφορά έφτασε στη μεγαλύτερη τιμή της έως εκείνη τη στιγμή στο ματς (35-21). Καββαδάς, Αγραβάνης, Χριστοδούλου και Κατσίβελης πήραν τη σκυτάλη στο σκοράρισμα στη συνέχεια για το 43-29 στο 18'. Το ημίχρονο τελείωσε με την ιταλική ομάδα να μειώνει σε 44-36.

O Θρύλος μέσα σε τρία λεπτά ανέβασε και πάλι τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (53-39 στο 23'). Στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκοι» κυριάρχησαν απόλυτα και στις δύο μεριές του παρκέ και έτσι το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα στο +21 (72-51).

Με τρίποντο του Βαγγέλη Μάντζαρη έγινε το 75-53 στο 32' που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά για τους Πειραιώτες μέχρι εκείνη τη στιγμή στο ματς.  Η διαφορά διατηρήθηκε πάνω από τους 20 πόντους και στη συνέχεια με τους Καββαδά και Μάντζαρη να δίνουν λύσεις επιθετικά για το 82-57, πέντε λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης. Τελικά η ομάδα μας έφτασε στη νίκη με 90-61 ολοκληρώνοντας με το απόλυτο τα φιλικά που έδωσε επί ιταλικού εδάφους.

Δεκάλεπτα: 26-13, 44-36, 72-51, 90-61

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάντερ 17 (3ρ.), Σλούκας 11 (1τρ. - 4ασ.), Μουράτος 2, Σίμονς 2 (2ρ.), Χριστοδούλου 5 (2ρ.), Πρίντεζης 14 (2τρ-7ρ.), Αγραβάνης 10 (2τρ. - 6ρ.), Μάντζαρης 7 (1τρ. - 4ρ. - 3ασ.), Καββαδάς 5 (3ρ.), Κατσίβελης 11 (3τρ. - 2ρ.), Λαφαγιέτ 6 (1τρ. - 3ασ.)
Φoρλί (Φινέλι): Ντιπ 2, Μπετσίροβιτς 16(2), Καραρέτο 8, Φρασινέτι 7(1), Μπρουτίνι 16, Σακάτζι 4, Αντρέους, Πόστιτς 6, Σαλέτι, Μπρίτζι 2,