Νίκη πριν το ταξίδι…

Ο Ολυμπιακός έκανε το 2/2 σε φιλικά παιχνίδια με αντίπαλο τον Πανιώνιο. Αυτή τη φορά οι «ερυθρόλευκοι» δεν κέρδισαν με την ίδια άνεση όπως στο παιχνίδι του Σαββάτου, αλλά τελικά πήραν τη νίκη με 89-86, μια νίκη όμως που ήταν το τελευταίο σημαντικό πράγμα από το συγκεκριμένο παιχνίδι.

Ο Ντούσαν Ίβκοβιτς δοκίμασε και πάλι διαφορετικά σχήματα και μοίρασε το χρόνο συμμετοχής με τους αναπληρωματικούς του να μένουν περισσότεροι ώρα στο παρκέ.

Ο Πανιώνιος ήταν αυτός που ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και έλεγχε το ρυθμό του στο πρώτο δεκάλεπτο βρίσκοντας εύκολους τρόπους να φτάσει στο καλάθι του Ολυμπιακού. Η άμυνα τον «ερυθρόλευκων» έσφιξε στη δεύτερη περίοδο κι αυτό είχε αποτέλεσμα το πρώτο μισό να κλείσει με τον Ολυμπιακο στο +10.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Ίβκοβιτς είχαν και πάλι σκαμπανεβάσματα με τους Χάινς, Σπανούλη και Γκετσεβίτσιους να ξεχωρίζουν επιθετικά και την άμυνα του Ολυμπιακού να είναι καλή στην τρίτη περίοδο αλλά κακή στην τέταρτη. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα ο Πανιώνιος να πλησιάσει και στο τέλος να αξιώνει τη νίκη. Δυο βολές του Βαγγέλη Μάντζαρη 10’’ πριν το τέλος διαμόρφωσαν το τελικό 89-86.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-23, 48-38, 65-59, 89-86
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ίβκοβιτς): Χάινς 21, Άντιτς 5(1), Σπανούλης 15(2), Χάουαρντ 8, Κέσελι, Παπαδόπουλος 1, Γκετσεβίτσιους 15(1), Πρίντεζης 5, Παπανικολάου 8(1), Μάντζαρης 2, Σλούκας 3(1), Κατσίβελης 6(1)
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Μπαρτζώκας): Ξανθόπουλος (1), Κις 11(1), Αθανασούλας 3(1), Ντίμπλερ 12(1), Μπατής 8(2), Γιάνκοβιτς 8, Καββαδάς 9, Ιωάννου 4, Σαρικόπουλος 11, Νάτζφεϊ 6(2)