Ετοιμάζεται για... σκούπισμα!

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε στην Πυλαία του ΠΑΟΚ με 97-77, έκανε το 2-0 στην ημιτελική σειρά και την Κυριακή (28/05, 19:05) στο ΣΕΦ  θέλει να σφραγίσει με sweep το εισιτήριό του για τον τελικό της Basket League.

Βασιζόμενος κυρίως στην περιφερειακή του ευστοχία ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 16-12 και 19-16, όμως, η είσοδος των Κώστα Σλούκα και Σακίλ ΜακΚίσικ, άλλαξε τα δεδομένα. Η ομάδα μας πίεσε περισσότερο στην άμυνα, πήγε σε καλύτερες επιλογές στην επίθεση και με τον Σάσα Βεζένκοφ να έχει σταθερή επαφή με το καλάθι έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +3 (21-24). Η συνέχεια, ωστόσο, ήταν ακόμη καλύτερη... Οι «ερυθρόλευκοι» έπαιξαν άμυνα να σεμινάριο, κυκλοφόρησαν εξαιρετικά την μπάλα και με πρωταγωνιστή τον Κώστα Σλούκα εκτόξευσαν τον δείκτη της διαφοράς στους +20π. (34-54 στο 18’). Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και με ένα επί μέρους σκορ 7-2 μείωσαν στους 15π. (41-56) με την ολοκλήρωση του πρώτου εικοσαλέπτου.

Στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ μείωσε ακόμη περισσότερο (47-57) στο 22’, όμως, ο Ολυμπιακός αρχικά δια χειρός Φαλ και στην συνέχεια δια χειρός Βεζένκοφ ανέκτησε τον απόλυτο έλεγχο (49-69) στο 24’, βρέθηκε να προηγείται ακόμη και με 24π. (51-75). Οι γηπεδούχοι, ωστόσο, αρνήθηκαν να πετάξουν λευκή πετσέτα... Πίεσαν στην άμυνα, εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη των «ερυθρολεύκων» και πλησίασαν στους 12π. (67-79) στο 32’. Ως εκεί, όμως... Οι δύο ομάδες ήταν αρκετά άστοχες κάτι που τελικά λειτούργησε υπέρ του Ολυμπιακού, ο οποίος βρήκε λύσεις δια χειρός Σλούκα και Πίτερς και έφτασε με εμφατικό τρόπο στην τελική επικράτηση.

Δεκάλεπτα 21-24, 41-56,  61-79, 77-97.