Έγινε το πρώτο βήμα!

Στο κατάμεστο ΣΕΦ, ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε της Φενέρμπαχτσε με 79-68 στον πρώτο προημιτελικό αγώνα της Ευρωλίγκας και έκανε το πρώτο βήμα στην μάχη για την πρόκριση στο φάιναλ φορ.

Με ενθουσιασμό και καλά ποσοστά από την γραμμή του τριπόντου, η ομάδα μας προηγήθηκε με 12-7 στο 4’, όμως, η πιεστική άμυνα της Φενέρμπαχτσε δεν της επέτρεψε να επιβάλλει τον ρυθμό της. Η τουρκική ομάδα έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +2 (19-21) και βρέθηκε στο +5 (21-26) στο 12’. Οι «ερυθρόλευκοι» προσπάθησαν να αντιδράσουν, όμως, σε πρώτη φάση δεν τα κατάφεραν. Κακή κυκλοφορία της μπάλας και κακές επιλογές τους έφεραν στο -6 (26-32) στο 17’. Ωστόσο, με πιεστική άμυνα και την επιστροφή των Σάσα Βεζένκοφ και Κώστα Παπανικολάου στο παρκέ, ο Ολυμπιακός απάντησε με ένα επί μέρους σκορ 9-3 και έκλεισε το πρώτο εικοσάλεπτο με θετικό πρόσημο (37-35).

Η 3η περίοδος, ωστόσο, ήταν μια τελείως διαφορετική ιστορία... Με σούπερ άμυνα, εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας και τον Αϊζάια Κάνααν να «παίρνει» φωτιά από τα 6.75μ., ο Ολυμπιακός κυριάρχησε απόλυτα και «έχτισε» μια διαφορά 12π. (63-51) στο 30’. Με ένα σερί 7-0 η τουρκική ομάδα έριξε τη διαφορά στους 5π. (63-58) στο 32’, όμως, οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα έδειξαν αντανακλαστικά... «Πόνταραν» τα λεφτά τους στην άμυνα, «χτύπησαν» στην επίθεση με τους Κώστα Σλούκα, Ταρίκ Μπλακ και Σακίλ ΜακΚίσικ και ανέκτησαν τον απόλυτο έλεγχο (+15, 76-61 στο 37’). Από κει και πέρα, τα πράγματα ήταν εύκολα... Ο Ολυμπιακός διατήρησε τις αποστάσεις και έφτασε με άνεση στην τελική επικράτηση.

Δεκάλεπτα:19-21, 37-35, 63-51, 79-68.