Διπλό και μαθηματικά στους "8"!

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε στο Κάουνας της Ζαλγκίρις με 74-72 και «σφράγισε» το εισιτήριό του για τα πλέι οφ της Ευρωλίγκας!

Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 7-2 στο 3’, όμως, η Ζαλγκίρις βασίστηκε στην περιφερειακή της ευστοχία, ισορρόπησε πολύ γρήγορα το παιχνίδι και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +2 (17-15). «Χτυπώντας» σταθερά από την περιφέρεια, οι Λιθουανοί –οι οποίοι επικράτησαν κατά κράτος στα ριμπάουντ (21-9)- προηγήθηκαν με 6π. (29-23) στο 15’. Ωστόσο, η εξαιρετική άμυνα του Ολυμπιακού (που τους ανάγκασε να υποπέσουν σε 13 λάθη στο πρώτο μέρος) σε συνδυασμό με την επιθετική αφύπνιση του Σακίλ ΜακΚίσικ, είχαν ως αποτέλεσμα να φέρει τα πάνω κάτω η ομάδα μας και με ένα επί μέρους σκορ 17-5 να κλείσει το πρώτο εικοσάλεπτο στο +6 (34-40).

Στο πρώτο τρίλεπτο της επανάληψης ο Ολυμπιακός έμοιαζε να έχει έλλειψη συγκέντρωσης, γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι και μείωσαν στον πόντο (39-40). Όμως, με σούπερ άμυνα και πρωταγωνιστές τους Σάσα Βεζένκοφ και Μουστάφα Φαλ οι «ερυθρόλευκοι» επέβαλλαν τον ρυθμό τους και «έχτισαν» μια διαφορά 14π. (45-59) στο 28’. Η Ζαλγκίρις, ωστόσο, δεν εγκατέλειψε τη μάχη... Παρέσυρε στον «τρελό» ρυθμό της την ομάδα μας, πίεσε στην άμυνα, άνοιξε και πάλι... πυρ από τα 6.75μ. και κατάφερε να προσπεράσει με 72-70 στο 39’. Με 2/3 βολές ο Σακίλ ΜακΚίσικ ισοφάρισε σε 72-72, ο Ουλανόβας αστόχησε δραματικά υπό την ασφυκτική πίεση του Λαρεντζάκη και ο Σάσα Βεζένκοφ «καθάρισε» 6’’ για το τέλος το ματς (74-72). Οι Λιθουανοί είχαν ακόμη μια ευκαιρία, όμως, ο Ουλανόβας την πέταξε και αυτή (υπό ασφυκτική πίεση) στα «σκουπίδια».

Δεκάλεπτα: 17-15, 34-40, 49-61, 72-74.