Ήττα στο Μιλάνο

Ο Ολυμπιακός, που είχε την στήριξη περίπου 700 φιλάθλων του, δεν κατάφερε να διευρύνει το αήττητο σερί του. Ηττήθηκε στο Μιλάνο από την Ολίμπια με 83-62, στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας.

Χάρη στην περιφερειακή της ευστοχία η ιταλική ομάδα προηγήθηκε με 10-4 στο 5’, όμως, οι «ερυθρόλευκοι» -παρά τα πολλά τους λάθη (5 έναντι 0 της Αρμάνι)- «πόνταραν» στην καλή τους άμυνα και δεν της επέτρεψαν να ξεφύγει. Το αντίθετο, με γκολ-φάουλ του Κώστα Παπανικολάου προσπέρασαν με 14-15 στο 9’.

Ωστόσο, τα φάουλ των ψηλών (ο Φαλ φορτώθηκε με 2 πριν συμπληρωθούν πέντε λεπτά αγώνα, ενώ με άλλα τόσα χρεώθηκε ο Μπλακ στα πρώτα 7:35 που πάτησε παρκέ), «έβαλαν» εξτρά προβλήματα στον Ολυμπιακό, που ήδη δυσκολευόταν να βρει ρυθμό στην επίθεση. Την ίδια ώρα η Αρμάνι βρήκε και πάλι στόχο από τα 6.75μ. και πήρε για πρώτη φορά κεφάλι 6π. στο σκορ (35-29). Ωστόσο, ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης δήλωσε «παρών» και με τρίποντο διαμόρφωσε στο 35-32, με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο εικοσάλεπτο.

Στην επανάληψη, όμως, τίποτα δεν λειτούργησε καλά για την ομάδα μας. Η Ολίμπια Μιλάνο εκμεταλλεύτηκε τα αμυντικά κενά των «ερυθρολεύκων» και με επιθετικό οδηγό τον Μπίλι Μπάρον εκτόξευσε τον δείκτη της διαφοράς αρχικά στους 15π. (51-36 στο 25’) και στην συνέχεια με... βροχή τριπόντων στους 20π. (66-46 στο 31’). Οι παίκτες μας πάλεψαν να γυρίσουν το ματς (70-56), όμως, ήταν πολύ άστοχοι και δεν τα κατάφεραν.

Δεκάλεπτα: 20-17, 35-32, 61-46, 83-62.