Skip to main content

Έπεσε μαχόμενος

Ο Ολυμπιακός πάλεψε μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο, αλλά δεν κατάφερε να πάρει την πρόκριση για τον τελικό του φάιναλ φορ. Ηττήθηκε από την πρωταθλήτρια Ευρώπης, Αναντολού Εφές, με 74-71.

Με τον Μουστάφα Φαλ να κυριαρχεί στην ρακέτα ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 14-7, όμως, με επιθετικούς οδηγούς τους Λάρκιν και Ντάνστον η Εφές απάντησε με ένα σερί 11-0 και προσπέρασε με 14-18 (στο 9’). Κώστας Σλούκας και Κώστας Παπανικολάου ανέλαβαν δράση και με ένα σερί 7-0 επέτρεψαν την ομάδα μας να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με θετικό πρόσιμο (21-18). Ο Χασάν Μάρτιν έκανε επίσης καλή δουλεία κάτω από τα καλάθια, σε άμυνα και επίθεση, βοήθησε τον Ολυμπιακό να βρεθεί στο +7 (39-32 στο 16’). Λάρκιν και Μίσιτς, ωστόσο, βρήκαν στόχο από την περιφέρεια και η Εφές προσπέρασε με έναν πόντο (41-42). Το σκορ του ημιχρόνου (43-42) διαμόρφωσε με λέι απ ο Σακίλ ΜακΚίσικ.

Στην επανάληψη η τουρκική ομάδα άνοιξε πυρ από τα 675μ. πήρε μια διαφορά 11π. (51-62 στο 27’). Ο Ολυμπιακός, ωστόσο, δεν εγκατέλειψε τη μάχη... Πίεσε στην άμυνα και με επιθετική αιχμή τον Τάιλερ Ντόρσεϊ κατάφερε να μειώσει στους 3π. (63-66), με την ολοκλήρωση του 3ου δεκαλέπτου. Έκτοτε το ματς εξελίχθηκε σε ντέρμπι πρώτου μεγέθους, με τον Ολυμπιακό να βρίσκεται συνεχώς σε απόσταση... αναπνοής (70-71 στο 35’), αλλά λόγω της περιφερειακής αστοχίας του να μην καταφέρνει να πάρει κεφάλι στο σκορ. 19.5’’ ο Μάρτιν ισοφάρισε σε 74-74, όμως, με τρίποντο σχεδόν στην εκπνοή ο Μίσιτς ευστόχησε σε σουτ 3π. και έδωσε στην Εφές την πρόκριση. Στα 2 κλάσματα δευτερολέπτου που απέμειναν, ο Ολυμπιακός ήταν αδύνατον να αλλάξει τη μοίρα του.

Δεκάλεπτα: 21-18, 43-42, 63-66, 71-74.