ΒΕΛΙΓΡΑΔΙ ΕΡΧΟΜΑΣΤΕ!!!

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε της Μονακό με 94-88 και «σφράγισε» το εισιτήριό του για το φάιναλ φορ της Ευρωίγκας!!!

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης τον πρώτο λόγο είχαν οι άμυνες, κάτι που αποδεικνύει και το σκορ της πρώτης περιόδου (11-13). Στην συνέχεια, όμως, η Μονακό εκμεταλλεύτηκε τις κακές επιθετικές επιλογές και τα λάθη των «ερυθρολεύκων», βρήκε στόχο από την περιφέρεια και κατάφερε να «χτίσει» μια διάφορα 11π. (19-30) στο 14’. Με επιθετικό ρεσιτάλ του Σακίλ ΜακΚίσικ και ουσιαστικές λύσεις δια χειρός Τάιλερ Ντόρσεϊ, ο Ολυμπιακός κατάφερε να μειώσει στους 4π. (38-42) στο 18’, όμως, με δύο σερί τρίποντα από τον Ουαταρά η Μονακό αύξησε αυτόματα ξανά τις αποστάσεις (38-48). Τελικά, ο Τόμας Γουόκαπ την… πλήρωσε με το ίδιο νόμισμα και διαμόρφωσε το 41-48, σκορ με το οποίο διαμορφώθηκε το πρώτο εικοσάλεπτο.

Η Μονακό έλεγξε τον ρυθμό σταθερά μέχρι και το 13’ (45-53), όμως, με «σκυλίσια» άμυνα και επιθετική αιχμή τον Τόμας Γουόκαπ ο Ολυμπιακός με ένα επί μέρους σκορ 11-2 προσπέρασε με 56-55. Παρότι το ΣΕΦ «φλεγόταν», οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν την ψυχραιμία τους, αλλά και την ευστοχία από την γραμμή των 6.75μ., με αποτέλεσμα να κλείσουν την 3η περίοδο προηγούμενοι με 4π. (66-70).

Στην 4η περίοδο ο επιθετικός ρυθμός... ξέφυγε. Οι δύο ομάδες έδιναν μάχες στήθος με στήθος και αλληλοπροσπεράσματα μέχρι τέλους, με τον Κώστα Σλούκα να σκοράρει σχεδόν κατ’ αποκλειστικότητά στα τελευταία λεπτά για την ομάδα μας (91-86, 1:40 για το τέλος). Με τρίποντο ο Ντόρσεϊ διαμόρφωσε το 94-88, ενώ χάρη στην σπουδαία άμυνα των «ερυθρολεύκων» η μπάλα έμεινε στα χέρια της Μονακό δύο φορές!

Δεκάλεπτα: 11-13, 41-48, 66-70, 94-88.