Δεν τα κατάφερε στην Πόλη

Ο Ολυμπιακός έμεινε μακριά από τον καλό του εαυτό και ηττήθηκε στην Κωνσταντινούπολη από την Φενέρμπαχτσε με 80-94, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας.

Επηρεασμένοι από την αγωνιστική απραγία των τελευταίων εβδομάδων, οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν μουδιασμένα και χωρίς ρυθμό (10-7 στο 6’). Ωστόσο, η είσοδος των Κώστα Σλούκα και Γιώργου Πρίντεζη έδωσε επιθετική ώθηση στην ομάδα μας, η οποία με ένα επί μέρους σκορ 10-1 έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +6 (11-17).

Τα κάκιστα περιφερειακά ποσοστά (είχαν 1/9 μέχρι το 11’), σε συνδυασμό με τις αργές επιστροφές και τα αμυντικά κενά, έδωσαν στους Τούρκους το δικαίωμα να περάσουν στην αντεπίθεση και να προσπεράσουν με 20-19. Ο Γιώργος Πρίντεζης, όμως, δήλωσε και πάλι «παρών»! Ο αρχηγός άνοιξε πυρ από τα 6.75μ. και ο Ολυμπιακός πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ (24-28, στο 24’).

Οι γηπεδούχοι «πλήρωσαν» την ομάδα μας με το ίδιο νόμισμα και ανέκτησαν την πρωτοπορία στο 18’ (36-32), με τον προπονητή του Ολυμπιακού, Γιώργο Μπαρτζώκα, να έχει αποβληθεί λίγα δευτερόλεπτα νωρίτερα με δύο τεχνικές ποινές.

Παρόλα αυτά, οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να ανακάμψουν... Πίεσαν στην άμυνα και με επιθετικό οδηγό τον Κώστα Παπανικολάου (ο οποίος καθ' όλη τη διάρκεια ήταν εξαιρετικός και στην άμυνα), έκλεισαν το πρώτο εικοσάλεπτο στο +3 (36-39).

Στην επανάληψη και μέχρι το 26’ το ματς έμοιαζε με διαγωνισμό τριπόντων, με τους Τούρκους να βγαίνουν νικητές στο νήμα (53-52). Στην συνέχεια, όμως, εκμεταλλεύτηκαν αλλεπάλληλα αβίαστα λάθη των «ερυθρολεύκων» και πήραν μια διαφορά 7π. (66-59) στο 30’.

Στο 4ο δεκάλεπτο δε, κυριάρχησαν απόλυτα... Οι «ερυθρόλευκοι» κατέρρευσαν επιθετικά και αμυντικά, δίνοντας την ευκαιρία στους Τούρκους να εκτοξεύσουν τον δείκτη της διαφοράς στο +19 (84-65). Οι συνεργασίες των Σλούκα και Μάρτιν έδωσαν κάποιες λύσεις στους «ερυθρολεύκους», όμως, η κατάσταση ήταν ήδη μη αναστρέψιμη.

• Ο Σακίλ ΜακΚίσικ τραυματίστηκε (δέχθηκε γονατιά στον τετρακέφαλο) στο 13’ και δεν μπόρεσε να συνεχίσει στο ματς.

Δεκάλεπτα: 11-17, 36-39, 66-59, 94-80.