«Ισοπέδωσε» και την Βιλερμπάν!

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε της Βιλερμπάν με 89-54, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας και διατήρησε το ευρωπαϊκό του αήττητο στο ΣΕΦ!

Οι Γάλλοι προηγήθηκαν με 4-0 στο ξεκίνημα του αγώνα, όμως, μόλις ο Ολυμπιακός πάτησε γκάζι και αναγκάστηκαν να βλέπουν την πλάτη του εξ’ αποστάσεως καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα! Με όπλο τους την άμυνα και επιθετικό μοχλό τον Σάσα Βεζένκοφ, οι «ερυθρόλευκοι» έφεραν άμεσα τα πάνω κάτω και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +10 (20-10). Στην άμυνα, αλλά και στα ριμπάουντ (21-13) επένδυσαν στην δεύτερη περίοδο οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα, οι οποίοι ανέβασαν κι άλλο τον δείκτη της διαφοράς στους 18π. (39-21).

Στην επανάληψη, ο Ολυμπιακός αποφάσισε να δώσει ρεσιτάλ και στην επίθεση, με αποτέλεσμα να αυξήσει τις αποστάσεις στους 31π. (65-34 στο 30’). Παρότι το ματς έμοιαζε να έχει κριθεί, οι «ερυθρόλευκοι» αρνήθηκαν να... χαλαρώσουν. Συνέχισαν να σκοράρουν κατά βούληση ανεβάζοντας κι άλλο τον δείκτη της διαφοράς (36π., 79-43 στο 35’).

* Πριν την αναμέτρηση ο Κουίνσι Έισι αιστάνθηκε ενοχλήσεις στο γόνατο και υποβλήθηκε σε μαγνητική.

Δεκάλεπτα: 20-10, 39-21, 65-38, 89-54.

Screenshot 2021 12 17 at 23 30 33 Olympiacos Piraeus vs LDLC ASVEL Villeurbanne Game