«Νεόφυτος Χανδριώτης»: Ολυμπιακός – ΤΣΣΚΑ 68-85

Ο Ολυμπιακός δεν τα κατάφερε στην τελευταία μέρα του διεθνούς τουρνουά «Νεόφυτος Χανδριώτης». Ηττήθηκε από την ΤΣΣΚΑ με 68-85.

Στα εννιά πρώτα λεπτά οι «ερυθρόλευκοι»... αγνοούνταν επιθετικά. Κακή κυκλοφορία της μπάλας, εξαιρετικά άσχημα ποσοστά και αμυντικά κενά, επέτρεψαν στην ρωσική ομάδα να επιβάλει απόλυτα τον ρυθμό της και να «χτίσει» μια διαφορά 19π. (2-21 στο 9’).

Ο Ολυμπιακός συνέχισε να σκοράρει με το σταγονόμετρο και η ομάδα του Στρατού ανέβασε κι άλλο τον δείκτη της διαφοράς (+22, 9-31 στο 15’). Κάπου εκεί, όμως, οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα άρχισαν να βρίσκουν ρυθμό. Πίεσαν στην άμυνα και παρά την περιφερειακή ευστοχία της ΤΣΣΚΑ, κατάφεραν με επιθετικές αιχμές τους Σάσα Βεζένκοφ και Χασάν Μάρτιν να μειώσουν στους 13π. (28-41) στο 20’.

Με ένα επί μέρους σκορ 11-3 οι Ρώσοι «εκτίναξαν» τη διαφορά στους 21π. (31-52) στο 24’. Οι «ερυθρόλευκοι» αντέδρασαν και «χτυπώντας» από τα 6.75μ. και μείωσαν στους 12π. (44-56 στο 26’), όμως, η ΤΣΣΚΑ έδειξε αντανακλαστικά και έκλεισε το 3ο δεκάλεπτο προηγούμενη με 66-49.

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα, ωστόσο, δεν εγκατέλειψαν τη μάχη... Πίεσαν στην άμυνα, κυκλοφόρησαν σωστά την μπάλα και με ένα επί μέρους σκορ 11-2 μείωσαν στους 8π. (60-68 στο 34’). Ως εκεί, όμως... Η ΤΣΣΚΑ πόνταρε στο περιφερειακό της σουτ, ανέκτησε τον απόλυτο έλεγχο και έφτασε στην τελική επικράτηση.

Δεκάλεπτα: 5-23, 28-41, 49-66, 68-85.