Πήρε το διπλό στην Βαλένθια! (vid)

Ο Ολυμπιακός διατήρησε την παράδοση που τον θέλει να μην χάνει στην Βαλένθια! Επικράτησε των «νυχτερίδων» με 88-79, στο πλαίσιο της 32ης αγωνιστικής, σε μια αναμέτρηση που οι Ισπανοί «καίγονταν» για τη νίκη στην μάχη που δίνουν για πρόκριση στα πλέι οφ.

Με όπλο τους την καλή άμυνα και την περιφερειακή τους ευστοχία οι «ερυθρόλευκοι» επέβαλαν τον ρυθμό τους και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +4 (19-23), έχοντας με ένα σημαντικότατο στοιχείο στην στατιστική τους: μηδέν λάθη!

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα πήραν... άριστα στην άμυνα και στην 2η περίοδο, παράλληλα, όμως, κυκλοφόρησαν εξαιρετικά την μπάλα (απόδειξη οι 14 ασίστ), πήγαν σε καλές επιθετικές επιλογές και εκτόξευσαν τον δείκτη της διαφοράς στους 16π. (28-44)!

Το 31-44, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος, «έγραψε» με τρίποντο ο Λαμπεϊρι στο 19’, καθώς στο τελευταίο λεπτό και οι δύο ομάδες έχασαν κάθε επαφή με το καλάθι.

Με τον Γιώργο Πρίντεζη να δίνει  ρεσιτάλ στην επίθεση και τον Σάσα Βεζένκοφ να τον σιγοντάρει, ο Ολυμπιακός «έκλεισε» την 3η περίοδο στο +33 (41-74)! Ωστόσο, ότι «έχτισε» επί τρία δεκάλεπτα, λίγο έλειψε το γκρεμίσει στην τελική ευθεία.

Οι «ερυθρόλευκοι» αποσυντονίστηκαν και η Βαλένθια με καταιγισμό τριπόντων (9 συνολικά στην τελευταία περίοδο) μείωσε αρχικά στους 8π. (71-79 στο 38’) και στους 7π. (74-82 στο 39’). Έστω και την ύστατη στιγμή οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα αφυπνίστηκαν, «έβγαλαν» άμυνες, σκόραραν και έφτασαν στο διπλό.

* Ο Άαρον Χάρισον δεν αγωνίστηκε λόγω ενοχλήσεων στην μέση.

Δεκάλεπτα: 19-23, 31-44, 41-74, 79-88.