Skip to main content

Έτρεχε με… 101 ο Θρύλος!

Ο Ολυμπιακός επικράτησε 101-57 του Αρκαδικού στο τελευταίο φιλικό των πρωταθλητών Ελλάδος πριν την έναρξη των επίσημων υποχρεώσεων των «ερυθρολεύκων».

Ο Ολυμπιακός από το ξεκίνημα του ματς έδειξε ορεξάτος, ιδιαίτερα στην επίθεση και έτσι προηγήθηκε στο τέλος της πρώτης περιόδου με 22-17.Οι «ερυθρόλευκοι» έπαιξαν ακόμη καλύτερη άμυνα στο δεύτερο δεκάλεπτο και έτσι η διαφορά ανέβηκε στο +19 (47-28) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο οι Πειραιώτες συνέχισαν να είναι ιδιαίτερα εύστοχοι πίσω από τη γραμμή των 6.75 και η διαφορά ολοένα και ανέβαινε με την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου να προηγείται με 33 πόντους (73-40) στο 30’. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Θρύλος δεν άφησε το πόδι από το γκάζι και έφτασε τελικά στη νίκη με 101-57.

Δεκάλεπτα: 22-17, 47-28, 73-40, 101-57.
Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γιανγκ 10 (3ριμπ, 1ασ,1 κοψ), Παπαπέτρου 12 (3τριπ, 3ριμπ, 3κοψ), Σπανούλης 17 (3τριπ, 4ας, 1κλεψ), Στρόμπερι 3 (2ριμπ, 3ας, 1κοψ), Τσαϊρέλης 2 (3ριμπ, 1κλεψ, 1κοψ), Τολιόπουλος 5 (1), Μιλουτίνοφ 12 (1ριμπ), Μουράτος, Πρίντεζης 7 (1) Αγραβάνης 12 (2), Μάντζαρης 4 (1ριμπ, 3ασ), Χάκετ 10 (5ασ, 1ριμπ), Λοτζέσκι 5 (1τριπ, 5ριμπ), Αθηναίου 2.
Αρκαδικός (Καστρίτης): Λαμπρόπουλος 16, Βαν Όστρουμ 13, Κοψαύτης 6, Κωνσταντίνου 2, Στεφανίδης 5 (1), Μπράουν 8 (1), Νουτίνεν 5 (1), Καλλινικίδης, Τζουγκαράκης 2, Σάντι.