Πρεμιέρα με το δεξί στο Gloria Cup

Ο Ολυμπιακός άρχισε με νίκη τις υποχρεώσεις του στο Gloria Cup επικρατώντας της Αναντολού Εφές με 79-73. Επόμενος αντίπαλος την Πέμπτη (25/9, 18:00) η Μάλαγα.

Η ομάδα μας άρχισε καλά το παιχνίδι, ιδιαίτερα αμυντικά και κατάφερε να προηγηθεί με 7-8 της Αναντολού Εφές έπειτα από πέντε λεπτά αγώνα. Στη συνέχεια ο ρυθμός της αναμέτρησης άνοιξε αρκετά με την πρώτη περίοδο να τελειώνει 21-24 υπέρ του Θρύλου με τους Λοτζέσκι και Σπανούλη να κάνουν εξαιρετική δουλειά.

Στη δεύτερη περίοδο οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν 23-31, αλλά η Αναντολού Εφές με επιμέρους σκορ 10-2 έφερε το ματς στην ισορροπία (33-33) στο 15’. Η αντίδραση των παικτών του Γιώργου Μπαρτζώκα, όμως, ήταν άμεση και με σερί 10-0 οι Πειραιώτες προηγήθηκαν 33-43 στο 17’ για να τελειώσει το πρώτο ημίχρονο με 41-49 υπέρ της ομάδας μας.

Η εικόνα του πρώτου πενταλέπτου στο δεύτερο ημίχρονο ήταν ίδια με το τελείωμα του πρώτου ημιχρόνου και έτσι οι Πειραιώτες διατήρησαν το προβάδισμα (51-58) στο 25’. Με επιμέρους σκορ 7-2 οι Τούρκοι μείωσαν σε 58-60 στο 28’ ενώ ένα λεπτό αργότερα η Αναντολού Εφές πέρασε μπροστά με έναν πόντο (61-60), σκορ με το οποίο τελείωσε η τρίτη περίοδος.

Ο ρυθμός του ματς είχε πέσει αρκετά από τα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου και τα πολλά λάθη από τις δύο ομάδες συνεχίστηκαν και στο πρώτο τετράλεπτο της τελευταίας περιόδου. Σπανούλης και Λαφαγιέτ με συνεχόμενους πόντους, όμως,  μείωσαν σε 68-65, 04:50’’ πριν το τέλος του ματς. Στη συνέχεια ο Σπανούλης έκανε το 68-68 στο 36’. Το σερί του Θρύλου έφτασε στο 8-0 για το 68-71 με τρίποντο του Όλιβερ Λαφαγιέτ. Η ομάδα μας παίζοντας εξαιρετική άμυνα κατάφερε να αποκτήσει και προβάδισμα έξι πόντων (71-77) στο 39’ έχοντας εκπληκτική αντίδραση μετά το ξέσπασμα της Αναντολού Εφές και έτσι ο  Θρύλος έφτασε τελικά στη νίκη με 73-79.

Δεκάλεπτα: 21-24, 41-49, 61-60, 73-79.

Αναντολού Εφές (Ίβκοβιτς): Μπαλμπάι 4, Οσμάν 17, Περπέρογλου 3, Σάριτς 10 (1), Ντρέιπερ 10 (2), Λάσμε 2 (9ριμπ), Κορκμαζ 13 (3), Τζάνινγκ 2 (4ασ), Μπιέλιτσα 12.
Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ  4 (4ριμπ), Χάντερ 4 (4ριμπ),Ντάνστον 13 (3ριμπ), Σπανούλης 14 (1τριπ, 7ασ), Σλούκας 14 (3), Χριστοδούλου, Πρίντεζης 4, Λοτζέσκι 20 (3τριπ, 6ριμπ), Αγραβάνης, Μάντζαρης (3ριμπ, 1ασ), Λαφαγιέτ 6 (2τριπ, 4ασ).

*Ο Γιώργος Πρίντεζης δεν χρησιμοποιήθηκε στο μεγαλύτερο μέρος του δευτέρου ημιχρόνου γιατί ένιωσε ένα σφίξιμο ψηλά πάνω από τη μέση και προτιμήθηκε να προφυλαχθεί.

ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΠΑΡΤΖΩΚΑΣ: «Ήταν για εμάς το τέταρτο φιλικό προετοιμασίας, αλλά το πιο δυνατό. Προφανώς και οι δύο ομάδες δεν είναι έτοιμες. Εμείς έχουμε δύο σοβαρούς τραυματισμούς στη θέση “3” και  πρέπει να βρούμε λύσεις. Εγώ θα κρατήσω το τρίτο δεκάλεπτο που ήταν πολύ κακό για εμάς, κάναμε 8 λάθη, είχαμε κακές επιλογές, αλλά θα κρατήσω και την αντίδραση μας όταν βρεθήκαμε πίσω με έξι πόντους. Δεν είναι σημαντικό ότι κερδίσαμε, σημαντικό είναι πως αντιδράσαμε σωστά και αμυντικά και επιθετικά. Εύχομαι καλή τύχη στην Εφές και να έχουν υγεία».

ΑΝΤΡΕΑΣ ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ: «Σήμερα είχαμε το πρώτο μας πολύ δυνατό φιλικό παιχνίδι, είχαμε και καλές στιγμές στο παιχνίδι, αλλά και λανθασμένες επιλογές σε άμυνα και επίθεση πάνω στις οποίες θα πρέπει να δουλέψουμε στις επόμενες προπονήσει».

ΝΤΟΥΣΑΝ ΙΒΚΟΒΙΤΣ: «Το σημερινό παιχνίδι ήταν ένα από τα πιο δυνατά φιλικά μας. Θεωρώ πως ο Ολυμπιακός άξιζε τη νίκη καθώς ήταν καλύτερος, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο.  Εμείς είμαστε μια νέα ομάδα και έχουμε μεγάλο δρόμο να διανύσουμε».