Πρωτιά στο «Patras Cup»

Ο Ολυμπιακός νίκησε 76-59 τον Απόλλωνα στον τελικό του «Patras Cup» και κατέκτησε την πρώτη θέση στο τουρνουά. Πολυτιμότερος παίκτης ο Βαγγέλης Μάντζαρης.

Οι «ερυθρόλευκοι» από το ξεκίνημα κιόλας της αναμέτρησης επέβαλαν τον ρυθμό τους και προηγήθηκαν 16-12 στο πρώτο δεκάλεπτο. Η άμυνα λειτούργησε καλά και στη δεύτερη περίοδο με τους Πειραιώτες να είναι μπροστά στο ημίχρονο 30-29.

Και πάλι χάρη στην άμυνα τους οι Πρωταθλητές Ευρώπης κατάφεραν να πάρουν μια διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο και να φτάσουν τελικά εύκολα στη νίκη με 76-59.

Δεκάλεπτα: 12-16, 29-30, 43-54, 59-76
Απόλλωνας Πάτρας (Βετούλας): Τρεπάλοβατς 2 , Αργυρόπουλος 4, Καπερώνης, Μπoλντς 10 (1), Γουίλσον 18 (2), Λιανός 4, Οικονομόπουλος, Πέτροβιτς 15 (2), Πελεκούδας 2, Μολφέτας 2, Χοτ 2, Νιφόρας.
Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 7, Αγραβάνης 10, Ντάνστον 16, Μάντζαρης 11 (3), Χριστοδούλου  14 (4), Παπαπέτρου 9 (1), Ιωακειμίδης 6 (1), Σίμονς 8, Κατσίβελης 5 (1), Κακιούζης.

Μάντζαρης: «Καλύτεροι στη συνέχεια»

O πολυτιμότερος παίκτης του Patras Cup, Βαγγέλης Μάντζαρης, δήλωσε: «ευτυχώς ήταν μία μεγάλη περιπέτεια η οποία για εμένα τελείωσε. Δεν έχω χάσει καμία προπόνηση και προσπαθώ κάθε μέρα να γίνομαι καλύτερος και να βρω τα πατήματά του. Όλα θα έρθουν με τη δουλειά. Έχουμε τις απουσίες αρκετών παικτών και είμαστε κουρασμένοι κάτι που είναι φυσικό για αυτή την περίοδο. Πιστεύω ότι από παιχνίδι σε παιχνίδι θα γινόμαστε όλο και καλύτεροι και θα βρούμε τον ρυθμό μας μέσα από τα φιλικά που θα δίνουμε από εδώ και πέρα».