Πρώτη νίκη

Ο Ολυμπιακός πέτυχε την πρώτη του νίκη για τη σεζόν 2013-2014 στην πρεμιέρα του στο φιλικό του Patras Cup κόντρα στη Μοντεγκρανάρο. Οι Πρωταθλητές Ευρώπης επικράτησαν 88-74 της ιταλικής ομάδας.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα κατάφερε με τον Μπράιαντ Ντάνστον να "χτίσει" μια διαφορά στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, αλλά γρήγορα η Μοντεγκρανάρο με συνεχόμενα τρίποντα πέρασε μπροστά με 21-20 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός, για εφτά λεπτά, ήταν εξαιρετικός στην άμυνα και έτσι κράτησε τους Ιταλούς χαμηλά στο σκορ και πήρε και πάλι προβάδισμα. Κάποια τυχερά τρίποντα των παικτών της Μοντεγκρανάρο, όμως, μείωσαν τη διαφορά για το 45-41 του ημιχρόνου.

Ο Ολυμπιακός ήταν ακόμη καλύτερος στο τρίτο δεκάλεπτο, η επίθεση λειτουργούσε σωστά, η άμυνα βελτιώθηκε και έτσι οι Πρωταθλητές Ευρώπης προηγήθηκαν 67-60.

Στην τελευταία περίοδο οι "ερυθρόλευκοι" όχι μόνο διατήρησαν την υπέρ τους διαφορά, αλλά την αύξησαν κιόλας και έφτασαν τελικά στη νίκη με 88-74.

Δεκάλεπτα: 20-21, 45–41, 67– 60, 88-74.
Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 6, Αγραβάνης 6, Ντάνστον 14, Μάντζαρης 9, Χριστοδούλου 8, Παπαπέτρου 6, Ιωακειμίδης 3, Σίμονς 10, Λοτζέσκι 12, Κατσίβελης 12, Κακιούζης 2, Γεωργάκης.
Μοντεγκρανάρο (Ρεκαλκάτι): Βράγκοβιτς 4, Τσιντσιαρίνι 11, Μέιο 15, Λόουερς 8, Κουάγκλια 5, Κόλινς 12, Σκιν 13, Τεσιτόρε 6, Γκιάτσι, Ματζόλα, Ρίτσι, Σάκιτς.