Final 8: Άνετα στον ημιτελικό ο Θρύλος!

Ο Ολυμπιακός επικράτησε του Περιστερίου με 87-68 και πήρε το εισιτήριο για τον ημιτελικό του Final 8 του Κυπέλλου Ελλάδος, όπου θα αντιμετωπίσει τον νικητή του Προμηθέας – Πανιώνιος.

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οι «ερυθρόλευκοι» δυσκολεύτηκαν αρκετά από την πιεστική άμυνα του Περιστερίου (8-12 στο 5’). Ωστόσο, βασιζόμενοι στον αρχηγό, Κώστα Παπανικολάου (ο οποίος έκλεισε την πρώτη περίοδο με 13π.), ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +5 (21-16). Το σχήμα με τους Γουόκαπ, Λονγκ, Λαρεντζάκη, Πετρούσεφ και Ράιτ, λειτούργησε εξαιρετικά και στις δύο πλευρές του γηπέδου και επέτρεψε στην ομάδα μας να «χτίσει» μια διαφορά 14π. (37-23) στο 16’. Στην συνέχεια, όμως, κακές επιθετικές επιλογές και αμυντικά κενά, έδωσαν το δικαίωμα στο Περιστέρι να απαντήσει με ένα επί μέρους σκορ 12-3 και να μειώσει σε 40-32 στο 20’.

Με πρωταγωνιστή τον Αϊζάια Κάνααν ο Ολυμπιακός αύξησε τις αποστάσεις στους 15π. (51-36). Το Περιστέρι προσπάθησε να επιστρέψει στο ματς «χτυπώντας» από την περιφέρεια (54-45), όμως, στην πραγματικότητα δεν μπόρεσε να απειλήσει ουσιαστικά την ομάδα μας. Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης πήρε τη σκυτάλη στο σκοράρισμα και η λήξη της 3ης περιόδου βρήκε τους «ερυθρολεύκους» στο +15 (62-47). Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο 4ο δεκάλεπτο. Οι Μόουζες Ράιτ και Φιλίπ Πετρούσεφ κυριάρχησαν στην ρακέτα, ο Ολυμπιακός διατήρησε τον απόλυτο έλεγχο (+18, 75-57 στο 36’) και έφτασε με άνεση στην τελική επικράτηση.

• Κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης, ο Νάιτζελ Γουίλιαμς - Γκος ένιωσε ενόχληση στον αριστερό δικέφαλο και έμεινε εκτός. Μετά τον αγώνα ήταν προγραμματισμένο να υποβληθεί σε μαγνητική.

Δεκάλεπτα: 21-16, 40-32, 62-47, 87-68.

Screenshot 2024 02 16 at 20 26 22 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ bwin ΚΥΠΕΛΛΟ Κατηγορία Κυπελλο Προημιτελικοί