Πάτησε... γκάζι στο τέλος

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε στο ΣΕΦ του Κολοσσού με 71-52, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Basket League.

Σκιά του εαυτού τους ήταν στο πρώτο μέρος οι «ερυθρόλευκοι». Έλειψη δημιουργίας, αστοχία και λάθη δεν επέτρεψαν στην ομάδα μας να επιβάλλει τον ρυθμό της και οριακά έκλεισε την πρώτη περίοδο με θετικό πρόσημο, χάρη στο τρίποντο του Τόμας Γουόκαπ (14-11). Ο Ολυμπιακός διατηρήθηκε σε θέση οδηγού μέχρι το 17’ (25-20, το +5 ήταν η μεγαλύτερη διαφορά που πήρε ως εκείνο το σημείο), όμως, ο Κολοσσός «χτύπησε» από περιφέρεια και με ένα επί μέρους σκορ 12-2 έφερε τα πάνω κάτω (27-32) στο 20’.

Στην επανάληψη οι «ερυθρόλευκοι» βελτίωσαν αρκετά την επιθετική τους εικόνα, όμως, η υπεροχή του Νίκολα Μιλουτίνοφ στην ρακέτα και τα τρίποντα του Αϊζάια Κάνααν δεν ήταν αρκετά για την ομάδα μας, προκειμένου να ελέγξει απόλυτα το ματς. Ο Κολοσσός, εκμεταλλευόμενος και την υπεροχή του στα ριμπάουντ, παρέμεινε σταθερά σε απόσταση αναπνοής (47-44) στο 29’. Κάπου εκεί, όμως, οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα αποφάσισαν να ανεβάσουν ταχύτητα... Πίεσαν αποτελεσματικά στην άμυνα, πήγαν σε καλές επιλογές στην επίθεση και με ένα επί μέρους σκορ 13-4 πήραν για πρώτη φορά διψήφια διαφορά (59-48) στο 34’. Και κάπου εκεί η υπόθεση νίκη, κρίθηκε οριστικά... Οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν δυνάμεις να αντεπιτεθούν και οι «ερυθρόλευκοι» -παρά τα αβίαστα λάθη τους- φρόντισαν δώσουν στην επικράτησή τους πανηγυρικό χαρακτήρα.

• Δεν αγωνίστηκαν στην 12άδα οι Μουστάφα Φαλ (ενόχληση στον έσω πλάγιο του δεξιού γόνατος) και Φιλίπ Πετρούσεφ (μυϊκό σπασμό στους προσαγωγούς).

Δεκάλεπτα: 14-11, 27-32, 50-44, 71-52.