Πανελλήνιο Εφήβων: Προμηθέας Π. - Ολυμπιακός 96-88 (81-81 κ.α.)

Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να διατηρήσει το αήττητό στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Εφήβων. Ηττήθηκε στην παράταση από τον Προμηθέα Πάτρας με 96-88 (81-81 κ.α.) και πλέον δεν ορίζει την τύχη του όσον αφορά στην κατάκτηση του τίτλου.

Για μία ακόμη φορά οι "ερυθρόλευκοι" ξεκίνησαν νωθρά και βρέθηκαν να "κυνηγούν" στο σκορ (38-30 στο 15'). Βασιζόμενοι στην καλή τους άμυνα και την περιφερειακή τους ευστοχία, οι τυπικά γηπεδούχοι βρέθηκαν στο +14 (50-36 στο 23'), όμως, οι παίκτες του Δημήτρη Τσαλδάρη "έβγαλαν" αντίδραση και ισοφάρισαν σε 57-57 (στο 28').

Με όπλο τους την υπεροχή τους στα ριμπάουντ, οι Πατρινοί ανέκτησαν το προβάδισμα (73-67) και το διατήρησαν σταθερά μέχρι και 1:20 πριν το τέλος του αγώνα (81-76). Παρόλα αυτά οι "ερυθρόλευκοι" δεν εγκατέλειψαν τη μάχη... Με καλάθι του Μωραϊτη και τρίποντο του Ποκουσέφσκι ισοφάρισαν σε 81-81 (42''), ενώ έχασαν τεράστια ευκαιρία να πάρουν το ματς και να στεφθούν πρωταθλητές Ελλάδος, όταν στην τελευταία επίθεση το σουτ του Κολοβέρου δεν βρήκε στόχο.

Στο εξτρά 5λεπτο τα δύο σερί τρίποντα του Μαντζουκα που έδωσαν στον Προμηθέα "αέρα" 6π. (89-83) φάνηκε να "κόβουν" τα φτέρα των "ερυθρολεύκων". Οι παίκτες του Δημήτρη Τσαλδάρη πήγαν σε κάκιστες επιθετικές επιλογές, έχασαν την συγκέντρωσή τους στην άμυνα και βρέθηκαν στο -10 (96-86). Το τελικό 96-88 διαμόρφωσε από την γραμμή των βολών ο Οικονόμου.

Δεκάλεπτα: 23-22, 46-35, 63-59, 81-81 Παρ.: 96-88