Skip to main content

Another victory for 'Thrylos'!

Ο Ολυμπιακός νίκησε 83-78 την Αναντολού Εφές, έφτασε στο 7-6 στο TOP-16 της Ευρωλίγκας και με νίκη την τελευταία αγωνιστική επί του Παναθηναϊκού στο ΣΕΦ τερματίζει τρίτος στο γκρουπ.

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης η ομάδας μας επέβαλε τον ρυθμό της. Η μπάλα περνούσε συνέχεια κοντά στο καλάθι, Ντάνστον και Σερμαντίνι τελείωναν τις φάσεις και έτσι ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 5-11 στο πεντάλεπτο. Στη συνέχεια οι Τούρκοι αντέδρασαν και πέρασαν μπροστά (16-15) με επιμέρους 11-4, αλλά ο Θρύλος με καλάθι του Κώστα Σλούκα στη λήξη έκανε το 18-19.

Στη δεύτερη περίοδο Σπανούλης και Λοτζέσκι ανέβασαν στροφές, ο Κόλινς με τον Μάντζαρη οργάνωσαν καλά το παιχνίδι της ομάδας και οι Καββαδάς και Πέτγουεϊ έδωσαν λύσεις επιθετικά με τους Back2Back Πρωταθλητές Ευρώπης να προηγούνται για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (26-36) στο 17’. Ο Ολυμπιακός δεν δυσκολεύτηκε να συντηρήσει το προβάδισμα ως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου που έληξε 32-43.

Το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου δεν ήταν καλό. Ιδιαίτερα στην άμυνα. Κάτι που εκμεταλλεύτηκε η Αναντολού Εφές και μέσα σε έξι λεπτά έριξε τη διαφορά στους δύο (48-50). Αμέσως, όμως, οι «ερυθρόλευκοι» αντέδρασαν για το 48-55 στο 27’. Ο Μαρντί Κόλινς οργάνωσε υποδειγματικά το παιχνίδι του Ολυμπιακού, δημιούργησε για τους συμπαίκτες του και έτσι ο Θρύλος έστειλε τη διαφορά στους εννιά (53-62) στο 29’ για να τελειώσει η τρίτη περίοδος με 60-67.

Η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου ήθελε να κάνει την ανατροπή και να επιστρέψει στο παιχνίδι, αλλά Σπανούλης, Κόλινς και Λοτζέσκι είχαν διαφορετική γνώμη. Κάθε φορά που η Εφές προσπαθούσε για την ανατροπή, ο Ολυμπιακός είχε έτοιμες τις απαντήσεις με το σκορ στο 68-77 στο 34’.  Στο τελευταίο εξάλεπτο οι Πειραιώτες είχαν τον έλεγχο του ματς και έφτασαν στην έβδομη νίκη τους στο TOP-16 της Ευρωλίγκας.

Δεκάλεπτα: 18-19, 32-43, 60-67, 78-83.

Αναντολού Εφές (Αγγέλου): Οσμάν 4, Βασιλειάδης 16 (4), Μπατούκ 8 (1), Γκονλούμ 7, Κιλιτσλί 2, Σαβάνοβιτς 3, Γκόρντον 16, Πλάνινιτς 8 (2), Μπιέλιτσα 14 (2).
Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας):  Πέτγουεϊ 6 (2), Σερμαντίνι 10 (5ριμπ, 1λαθ, 1ασ), Ντάνστον 13 (7ριμπ), Σπανούλης 17 (3τριπ, 4ασ), Παπαπέτρου 5 (1τριπ, 2ριμπ), Σλούκας 7 (1), Κόλινς 4 (5ριμπ, 5ασ), Σίμονς 6 (2ριμπ), Μάντζαρης (3ριμπ), Καββαδάς 2, Λοτζέσκι 13 (2τριπ, 3ριμπ, 3ασ).

ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΠΑΡΤΖΩΚΑΣ: «Σήμερα ήταν ένα ξεχωριστό παιχνίδι γιατί ξέραμε από χθες ότι είχαμε προκριθεί. Σίγουρα θέλαμε να κερδίσουμε, αλλά δεν δώσαμε το 100% που μπορούσαμε να δώσουμε. Καταλαβαίνω τους παίκτες, είναι φυσιολογικό, ελέγξαμε ρυθμό και σκορ και φτάσαμε στη νίκη. Στο τέλος αυτό που θέλαμε ήταν να κερδίσουμε το παιχνίδι και το καταφέραμε. Καλή τύχη στον κόουτς Αγγέλου και την Αναντολού Εφές. Έχουμε μπροστά μας ένα ιδιαίτερο παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό, πρέπει να προετοιμάσουμε το μυαλό μας και το σώμα μας γι’ αυτό το παιχνίδι».

MAT ΛΟΤΖΕΣΚΙ: «Θέλαμε να κρατήσουμε την αυτοπεποίθηση μας ψηλά. Μπορούμε να παίξουμε και καλύτερα αλλά σημασία έχει ότι πήραμε τη νίκη. Αντιμετωπίσαμε προβλήματα στην άμυνα αλλά στην επίθεση ήμασταν παραγωγικοί. Στο ματς μ3ε τον ΠΑΟ οφείλουμε τη νίκη. Δεν έχει σημασία το ποιος θα είναι 3ος ή 4ος. Το περιμένουμε για να δώσουμε μια απάντηση στον αντίπαλό μας»