U18: Ολυμπιακός - Ρεάλ Μπέτις 80-77

Η U18 του Ολυμπιακού επιβλήθηκε της Ρεάλ Μπέτις με 80-77, αλλά έχασε στις  λεπτομέρειες την πρόκριση για τον τελικό του " ADIDAS NEXT GENERATION" της Ευρωλίγκας.

Οι παίκτες του Ιωάννη Χρυσανθόπουλου ισοβάθμησαν στην πρώτη θέση του ομίλου τους με τις Μπάγερν και Μπάμπερκ. Στο γκολ αβερέιτζ η ελληνική ομάδα και η ομάδα του Μονάχου είχαν +7, με αποτέλεσμα όλα να κριθούν από το μεταξύ τους ματς. Έτσι, με τη νίκη της επί του Ολυμπιακού στην 1η αγωνιστική, η Μπάγερν Μονάχου κατάφερε να πάρει το εισιτήριο για τον τελικό του τουρνουά. Όσον αφορά στην ομάδα μας, αύριο (11/02, 15.00) θα αναμετρηθεί με τον 2ο του άλλου ομίλου για τις θέσεις 3-4.

Οι Ισπανοί προηγήθηκαν με 6-2, όμως, οι "ερυθρόλευκοι" αντέδρασαν άμεσα. Με καλή άμυνα και επιθετικούς οδηγούς τους Παναγιώτη Οικονόμου και Νίκο Αρσενόπουλο έφεραν τα πάνω κάτω και βρέθηκαν στο +9 (29-20, στο 11'). Η Ρεάλ Μπέτις πέρασε στην αντεπίθεση και με ένα επί μέρους σκορ 16-4 ισοφάρισε σε 33-33 στο 14'. Η απάντηση του Ολυμπιακού, ωστόσο, ήταν άμεση... Αλεξέι Ποκουσέβσκι και Αντρέας Ρουμελιώτης ανέλαβαν δράση και έδωσαν στην ομάδα μας προβάδισμα 8π. (44-36, στο 18'). Ένα νέο νεκρό επιθετικά διάστημα των "ερυθρολεύκων", όμως, επέτρεψε στους Ισπανούς να μειώσουν σε 44-40, με την ολοκλήρωση του πρώτου εικοσαλέπτου.

Στην 3η περίοδο ο Ολυμπιακός διατήρησε τον έλεγχο (55-48 και 57-50), δεν μπόρεσε, όμως, να πάρει μια διαφορά ασφαλείας. Η πιεστική άμυνα της Ρεάλ Μπέτις απέδωσε και η ισπανική ομάδα μπόρεσε μείωσε στους 3π. (57-54, στο 30'). Δια χειρός Ανδρέα Τσουμάνη η ομάδα μας αύξησε τις αποστάσεις στους 7π. (64-57), όμως, στην συνέχεια πλήρωσε τις κακές της επιθετικές επιλογές και την αμυντική της ολιγωρία και είδε την Ρεάλ Μπέτις να ισοφαρίζει σε 69-69 στο 38'. Μοιραία το παιχνίδι κρίθηκε στην ρουλέτα των βολών, όπου χάρη στην ψυχραιμία των Ρουμελιώτη, Αρσενολπουλου, Τσουμάνη και Μπαλή η ομάδα μας έφτασε στην τελική επικράτηση.

Δεκάλεπτα: 25-20, 44-40, 57-54, 80-77